Adobe InDesign CS6 ve Arapça

Yazan Mahmut Güleç 12 Temmuz 2012

Adobe InDesign CS6‘nın çıkmasıyla birlikte hepimizi bir heyecan sardı. İlgilendiğim yeniliklerin arasında Arapça dil desteğinin artık standart sürümde sunulacak olması da vardı. Bu yeniliği ilk günlerde hemen denedim. Evet, artık standart sürümde Arapça yazmak mümkün, ister bir paragraf yazın, isterseniz bir kelime veya harf. Yeni InDesign CS6 ile Türkçe veya diğer latin alfabesi kullanan dillerle birlikte Arapça yazmak artık mümkün. CS6′dan önceki sürümlerde bu desteği sağlamak için, diğer yazılarımda belirttiğim gibi, bazı scriptler yüklemek gerekiyordu. Şimdi bu scriptlerin temel özellikleri standart sürümde yüklenmiş olarak geliyor. Bu gelişme bizi oldukça sevindirdi, çünkü ülkemizdeki birçok ürünün üzerinde Arapça yazılar var ve CS6′yla birlikte artık hepimiz Arapça yazabileceğiz.

* * *

Peki tamamı Arapça bir kitap hazırlayacaksak ne olacak?

Adobe InDesign Middle East sürümlerini kullananlar bilirler, Arapça dil desteğinin tam olarak sağlanabilmesi için farklı ve kapsamlı ayarlar gereklidir. Yeni InDesign CS6′yı yüklediğiniz zaman Arapça desteğini alacaksınız ancak; standart sürümdeki Arapça desteği, Middle East sürümündekiyle aynı değil. Middle East sürümünde birçok detaylı ayarlar bulunuyor. Bir kitabı baştan sona Arapça olarak tasarladığınızda herşey sağdan-sola yazılır hale geleceğinden, yazım ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan kapsamlı ayarların Karakter ve Paragraf menülerinde mevcut olması gerekir. Bu menülerde yer alan ayarlardan bazıları (İngilizce olarak) şöyledir: Kashidas, Keyboard Direction, Character Direction, Diacritic Positioning vs…

Sözün özü, bu ayarlar Arapça diline özgü ince ayarlar yapmamızı sağlar.

Eğer siz de önceki Middle East sürümlerinde olduğu gibi tüm bu ayarların yüklenmesini istiyorsanız Creative Cloud üzerinden nasıl yükleyebileceğinizi kısaca anlatacağım. Adobe’nin Creative Cloud adını verdiği yeni sistemi sürekli güncellendiği için zamanla farklılıklar oluşabilir, güncel bilgiler için Adobe.com internet sitesini ve forum sayfalarını takip edebilirsiniz.

Kendi bilgisayarıma daha önce Creative Suite’in tamamını salt İngilizce sürüm olarak yüklediğim için Middle East sürümünü bu sürüm üzerine yükledim. Yüklemeye başlamadan önce sadece InDesign’a ait olan salt İngilizce sürümü sistemden kaldırdım ve klasörlerini sildim. Bu yazıyı Adobe’nin sayfalarında ve forumlarda yazan bilgileri de inceleyerek yazıyorum. Eğer herşeye rağmen birşeyler ters gidiyorsa sorularınızı yorum kısmına yazın, birlikte çözüm bulmaya çalışalım.

* * *

Adobe InDesign CS6 Middle East sürümünü Creative Cloud’dan nasıl yükleyebiliriz?

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (Middle East and North Africa – MENA) olarak anılan ülkelerde Creative Suite’in Middle East (ME) denilen sürümü satılıyor. Türkiye MENA ülkelerinden birisi değil, dolayısıyla burada satılan Türkçe sürümlerde Arapça desteği sınırlı. Bu durumda Adobe’nin forumlarında da belirtildiği gibi Creative Cloud üyeliği satın alarak Middle East sürümünü yüklemek mümkün görünüyor. Yükleme yapmadan önce aşağıda belirtilen ayarları yapmalısınız. Sonra uygulamaları tek tek yükleyebilirsiniz.

1) www.creativecloud.com adresine gidin,
2) Adobe ID ile giriş yapın (Adobe ID’niz yoksa bir tane edinebilirsiniz: “Get Started“),
3) “Adobe Application Manager (AAM)“i indirmek için üst kısımda bulunan “Download” sekmesine tıklayın (bu sekme daha önce yükleme yapmışsanız gözükmüyor, daha önce yükleme yaptığım için hala aynı yerde olduğunu umarak yazıyorum),
4) Bu defa “Adobe Application Manager”e Adobe ID ile giriş yapın,
5) EULA’yı okuyun ve kabul edin,
6) Sol üst köşedeki isminizin yazılı olduğu yere tıklayın,
7) Middle East Arapça dil seçeneklerini yüklemek için “English يدعم العربية (English-Arabic Enabled)” seçeneğini seçin,
8) Kullanmak istediğiniz uygulamaları “Install” seçeneğine tıklayarak yükleyin,
9) Sadece Photoshop, InDesign, Illustrator ve Dreamweaver için Middle East özellikleri olduğunu hatırlatalım,
10) “Adobe Application Manager” Middle East özelliği bulunmayan uygulamaların “International English” sürümünü yükleyecektir, bunu not edin,
11) Uygulamaları farklı bir dilde yüklemek isterseniz: “Adobe Application Manager”i açın, isminizin yazılı olduğu yere tıklayın, “Preferences / Language / Seçmek istediğiniz dili listeden seçin” (arzu ederseniz, uygulamanın farklı bir dildeki sürümünü farklı bir klasöre de yükleyebilirsiniz).

Yüklemeler tamamlandıktan sonra InDesign CS6′yı açıp yazı denemeleri yapabilirsiniz.

Unutmayın, Arapça yazabilmek için sisteminizdeki Arapça fontları kullanmalısınız. Arapça yazmak konusuna yeniyseniz önceki yazılarımda ek bilgiler bulabilirsiniz.

NOT: Burada anlatılan adımlar Adobe Creative Cloud üyeliğinde geçerlidir (teşekkürler @huseyinusta). Creative Cloud’un çok yeni olması ve Arapça gibi farklı özellikleri olan bir sürümü satınalmadan önce mutlaka demolarını deneyin. Arapça konusunda profesyonel çözüm arıyorsanız satınalmadan önce mutlaka Adobe Türkiye ofisiyle irtibata geçin. Türkiye’den Creative Cloud üyeliği satınalmak için Bilkom ve Medyasoft ile temas kurabilirsiniz.

* * *

Bu konudaki ilgili yazılarım:

http://www.adobegunlugu.com/adobe-indesign-cs5-ve-arapca
http://www.adobegunlugu.com/adobe-indesign-cs5-ve-arapca-2

 

Detaylı bilgi ve kaynaklar için aşağıdaki linkleri inceleyiniz:

http://helpx.adobe.com/mena/using/arabic-hebrew.html
http://www.adobe.com/mena_ar/downloads/download-indesign.html
http://forums.adobe.com/message/4417506

* * *

Adobe Türkiye:
http://www.adobe.com/tr/support/contact

 

{ 9 yorum… aşağıdakileri okuyun ya dabir tane ekleyin }

Sinan Temmuz 12, 2012, 11:55

CS6 ME sürümü olmayan indesigne arapça desdeği kazandırmanın bir yolu varmıdır?

Mahmut Güleç Temmuz 12, 2012, 12:11

Elinizdeki uygulama InDesign CS6 ise ve Creative Cloud’dan satınaldıysanız, zaten temel Arapça desteğiniz var demektir, anlatıldığı şekilde bunu ME sürümüne de çevirebilirsiniz. Şu an için Adobe bu çözümleri Creative Cloud kullanıcılarına ekstra bir ücret ödemeden kullanma imkanı sunuyor. Eğer CS6 kutulu sürüm şeklinde alınmışsa, öğrenebildiğim kadarıyla, sadece temel Arapça destekleri geliyor, tüm ME özelliklerini yükleyebilmek için çeşitli scriptler yükyebilirsiniz; örneğin http://in-tools.com sitesinde InDesign için bu tip scriptler satılıyor, gerçi bildiğim kadarıyla henüz CS6 güncellemelerini yayınlamadılar. Bu ve benzeri scriptleri, işinizi görüp görmediğini anlayacak şekilde iyice inceleyerek satınalmak lazım, gerçek bir iş üzerinde demolarını kullanmanızı tavsiye ederim.

Mustafa Enes Ekim 31, 2012, 13:08

Daha önce InDesign CS3′te hazırladığım arapça bir kitabı (Kur’ân-ı Kerim) düzgün olarak hiçbir üst versiyonda açamıyorum. Sürekli bir yerleri bozuluyor. CS6 ise hiç açmadan direk kapanıyor. Konu ile alakalı uzun süren araştırmalarım ve Adobe ile görüşmelerin neticesinde hiçbir sonuca varamadım. Lütfen yardım. Her seferinde yeniden çalışmaktan yeni işler yapamaz hale geldik.

Yalçın Ocak 16, 2013, 11:15

Merhaba;
Profesyonel çözümler için http://www.arapcadizgi.com ‘dan bize ulaşabilirsiniz.

Yavuz Daloğlu Mart 5, 2013, 14:50

Merhaba Mahmut Bey,
Musiki Teorisi hakkında hazırladığım kitabın dipnotlarında Osmanlıca (Arap harfli) kelimelerin yazılması gerekiyor. Ancak başaramadım. Yardımınızı ricâ ediyorum değerli meslektaşım. Sevgi ve saygılar.

Zeynep 89 Nisan 8, 2013, 11:23

Merhabalar ben Adobe İD yi portable olarak indirdim.Çok araştırmama rağmen bir türlü Arapça dilini programa indiremiyorum lütfen yardımcı olur musunuz ?

serdar Haziran 4, 2013, 14:13

Selamlar. Indesign’ı Cs6(ingilizce menu) arapça ekiyle kullanılyorum. Dosya açılışı otomatikman arapça oluyor. Type alanı açıp yeni metin yazdığımda artık direk Türkçe fontlar çıkıyor bunu ayarlayabildim. Ama “place” yaptığımda, excell, world belgeleri yada copy paste yaptığım yazılar arapça geliyor. Yazı dilini Türkçe fontuda Türkçe yapıyorum. yeniden getiriyorum yazılar bu sefer sağdan sola doğru oluyor.Ve her yeni yazı alanı açtığımda yada yeni bir dosya başladığımda yeniden herşey arapça oluyor. Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. (eski dosyalarımda bir sorun yok) Teşekkürler.

mustafa Temmuz 22, 2013, 07:16

selamun aleykum ben dreamweaver cs6 yükledim ve sitemin çoğunluğu bitti ama arapça harfler yazmam lazım tersten yazıyor arapça harf leri mesela

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
وَ بِهِ نَسْتَعِينُ
اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَ الصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَى
Sözler ( 5 )

الرَّحْمٰنِبِسْمِاللّٰهِ الرَّحِيمِ
نَسْتَعِيوَ بِهِنُ
اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَ الصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَى

bu şekilde hepsinin başını sona yazıyo ve sonrakileride arkasın ekliyo yani tersten yazıyor buna bi çare biliyorsanız lütfen yardımcı olun sayfa özelliklerinde bununla ilgili birşey bulamadım

Mustafa Enes Temmuz 29, 2013, 12:24

Aleykümselam Mustafa Bey, Dreamweaver çok iyi bilmiyorum ama sanırım Arapça yazılar için yeni bir css tanımlayarak (css ile yapılan bir özellik diye biliyorum) yazı yönlendirmesini rtl (right to left) olarak tanımlamanız gerekiyor diye biliyorum.

Yorum Yazın

Previous post:

Next post: