Adobe InDesign CS4 ile Otomatik İçindekiler Tablosu Oluşturma ve İpuçları

Yazan Halid Özgür 05 Ekim 2009

Dergi, kitap vb. çok sayfalı yayınlarda kullanılan İçindekiler Tablosu otomatik olarak InDesign’da nasıl oluşturulur? Nasıl güncellenir? Daha farklı görünmesi için özel paragraf stili nasıl kullanılır? Yayının içeriğinde veya sayfalarda olan değişiklikleri İçindekiler’a yansıtmak nasıl olacak?
sorularının cevabı bu videoda.

- Layout > Table of Contents
- Layout > Update Table of Contents
- Paragraf Stilini İçindekiler için Özelleştirmek

{ 47 yorum… aşağıdakileri okuyun ya dabir tane ekleyin }

erhan meydan Ekim 6, 2009, 02:02

Çok merak edilen bir konuyu harikulade işlemişsiniz, teşekkürler.
Artık bu soru geldiğinde mail yazmama gerek kalmadan video linkini rahatlıkla gönderebilirim :)))

Hüseyin Usta Ekim 6, 2009, 09:55

Adobe’ye geldim o kadar yerde bilgisayara felan hiç denk gelmedim Halid şanslı adam vesselam :-) Peçeteye yazıp verseydik istekleri aslında. ..

Baskıya uygun PDF üretimi, Rip sorunları, Acrobat ile kontrol ve revizeleri vs. konusunda detaylı bir video pek faydalı olacaktır…

Güzel gidiyor seri videolarınız.

enver Ekim 6, 2009, 13:13

Dizin nasıl yapılır. Çapraz referanslar nasıl verilir. Metin değişkenleri… Nesne yönetimi… Bunları istiyoz hocam. Kolayları anlatıyonuz. Çok yaşayın ama yine de var olun sizler bitanesiniz…
vesselam

Ceyhun Akgün Ekim 8, 2009, 13:54

Ellerinize sağlık.

Bir örümcek stand hazırlayın ya da bir duvarı kaplayacak kadar dijital baskı ile vinil… ADOBE TV’nin TÜRK versiyonunu stüdyo ortamına getirebilirsiniz.

İSTEKLER
• Text Variables.: Bu değişkenlerin kullanımlarını merak ediyorum. Özellikle Running Header.

• Word ve Excell tablolarını linkli olarak InDesign içine alarak, orjinal belgeler üzerinde yapılan değişikliklerin Update ile InDesign belgesi içinde güncellenmesi. Style’ler sayesinde yapılan mizampajın bozulmaması.

• XML, ne dir bu, yoksa yanlışlıkla mı konulmuş…

• DEMO’larda InDesign’da WEB sayfası yapıldıığı söyleniyor, gerçek mi?

Barış’ın tepkisi, yapılan işlere karşı olumlu olumsuz eleştiri konusunda başta ben olmak üzere geri dönüş hakkını yeterince kullanmıyoruz. Öz eleştirimi yaparak başarılar diliyorum.

isotasarım Şubat 8, 2010, 00:11

süper vidocuklar devamını dilerim

Cevahir Mart 3, 2010, 23:04

Selamün Aleyküm, özelde bu videonuz için genelde tüm videolarınız için teşekkür ederim. Adobe Indesign CS4 alemine giriş yapma cesaretini videolarınız sayesinde buldum. Bu videonuzdaki Export as SWF olayı için tekrar teşekkür ederim. Anlatımların devamını beklerim. Şu anda Indesign ile kitap tasarımı yapmaya çalışıyorum. Bu bağlamdaki anlatımlar beni ve mizanpaj piyasasını mutlu edecektir. Başarılar.

canan Mayıs 11, 2010, 15:04

indesign öğrenmek istiyorum türkçe kaynak sıkıntısı yaşadım ve tesadüfen ve videolarınıza ulaştım. çok iyi ve başarılı bir iş çıkarıyorsunuz, çook teşekkürler.
indesing’da dipnotlu sayfaları nasıl hazırlayabiliriz? bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Halid Özgür Mayıs 11, 2010, 15:52

Çok teşekkürler. Doğrusunu söylemek gerekirse, burada bu tarz eğitim videolarını bir konu sırası takip ederek oluşturmuyoruz. Bahsettiğiniz tarzda düzenli içerikler için vidobu.com daha doğru bir kaynak olacak, yakında.

Mustafa Toker Mayıs 28, 2010, 12:15

Video için teşekkürler :) benim sorum şu ” paragraf stilinin özelliklerini başka bir paragraf stiline direk uygulamayı indesign’de nasıl yaparız ”

vesselam…

emel Haziran 6, 2010, 12:37

Bu tür bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz…
Ayrıca, kitap mizanpaj ın da da çok karşılaştığımız dipnotlarla ilgili bu tür kısa yollar var mı dır?

ilginize tekrar teşekkürler.

Halid Özgür Haziran 7, 2010, 17:49

@Mustafa Toker, paragraf stilini bir diğerine uygulamak için bir çok yöntem var. Araçlar’da bulunan “Eyedropper” aracını kullanabilirsiniz. Ya da uygulayacağınız paragrafın içine gelin Windows için (Ctrl + Enter) Mac için (Cmd + Enter) ile açılan Quick Apply ile paragraf stilinin adını yazıp Enter’a basın… vb.

Halid Özgür Haziran 7, 2010, 17:51

@emel, Dipnot’larla ilgili olarak özel bir kısayol bulunmuyor ama stil kullanarak otomatik sıralı dipnotlar oluşturmak mümkün.

Aylin Esen Haziran 26, 2010, 22:30

Selamlar,

Ortada bitirmiş olduğum bir kitap var. Indesign’da herşeyiyle hazır. İş dizin oluşturma kısmına geldi ama nedense bi türlü olmuyor. (Normalde word yazısını çektiğim zaman otomatikman geliyor ama) Denizi geçipte derede boğulmak bu olsa gerek. Bu dizin neden oluşmuyor.???… Ltf çok acil…

Elif Korkmaz Ekim 14, 2010, 11:19

Merhaba
Indesign de ilk dergi yapışım. Tüm içeriği ayrı dosyalarda oluşturdum sonrasında book ta birleştirdim fakat ben sayfaları oluştururken ilk tekli sayfayı atlayıp sonraki çiftli sayfadan başlıyordum tabi book ta birleştirme yapınca herşey karıştı ayrıca ben sayfayı oluştururken photoshopta çift sayfa ölçüsünde çalışıp tifinin indesigne atıyorum şu an tiff lerinde yeri kaymış durumda…
vermiş olduğunuz ve vereceğiniz bilgiler için teşekkürler..

pınar güvenç Kasım 26, 2010, 18:12

Merhaba;
Benim öğrenmek istediğim indesign dosylarını formatını kaybetmeden word dökümanı olarak kaydedebilir miyiz? Teşekkürler.

Bahadır Otmanlı Ocak 5, 2011, 16:07

Merhaba, Indesign da dizin oluşturma ile ilgili bilgiler verirmisiniz?
Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için çok teşekkürler

Halid Özgür Ocak 5, 2011, 22:07
erkan Şubat 6, 2011, 18:34

merhaba videonuz sayesinde bilge adamdan kapamadığım içindekiler kısmını sayenizde kaptım. indesign ile ilgili videolara ihtiyacım var onlarıda yayınlarsanız sevinirim tşek. verdiğiniz bilgiler için.

aysel Şubat 17, 2011, 20:18

Merhaba,

öncelikle bu güzel anlatım için teşekkür ederim,

yalnız ben bi yerde takıldım, şimdi içindekiler listesi, tek bir stilde başlıklar oluşturularak hazırlanmış, fakat benm yaptığım içindekiler listesinde başlıkların sekmeli ve farklı puntolarda olması lazım yani büyük başlık küçük başlık vs. onları ayarlamak istediğimde karıştırdım biraz, direkt sizin anlattığınız gibi yapmaya kalktığımda olmuyor ! onunla ilgili de bir açıklama getirebilir misiniz..

Halid Özgür Şubat 18, 2011, 12:22

Merhaba Aysel,

Birkaç paragraf stili kullanarak girintili İçindekiler listesi hazırlamak da mümkün. İpucu şu, yani aradığın çözüm “Level” da gizli.

Sinan Duru Temmuz 22, 2011, 18:39

Merhaba,

Gerçekten çok eğlenceli ve öğretici bir video olmuş ellerinize sağlık. Uzun dokümanlarda içindekiler oluşturmak gerçekten büyük bir sorun bunu çözdük. Ama bu tip dokümanların genelde son sayfalarında bir de index bölümü bulunur bildiğim kadarıyla InDesign böyle bir şeye de müsade ediyor.
O yüzden sizden Index oluşturmayla ilgili de bizi aydınlatmanızı talep ediyorum :)

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

havva Aralık 2, 2011, 15:45

merhaba,
benim altından çıkamadığım bir sorunum var index hazırlamak istiyorum ama istediğim özellikleri veremiyorum. 85 sayfalık bir kitabım var bu kitapta geçen 300 tane isim var kimisi tek satır kimisi bir satırda yan yana 4-5 tane isim var ama bu isimleri tek tek görmesi lazım yani isimler içerik kısmında alt alta olacak ama ne yaptıysam yan yana alıyor ayrıca isimlerin karakter özellikleri var bunları değiştirmeden index oluşturmam lazım dinlediğim videolarınızda istediğim cevabı alamadım umarım sorunumu anlatabilmişimdir:) bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim….

Safir Ocak 21, 2012, 18:17

Çok ama çok yararlı bir video.
Çok teşekkürler.

ynscll Ocak 30, 2012, 18:34

Gerçekten Güzel bi video boyle paylaşımlar bu iş ile ugrasan arkadaslarımıza gercekten cok yardımcı olucak.. teşekkurler

Kadir Kaymakçı Mart 13, 2012, 12:39

Hocam videonuz için çok teşekkürler, yalnız benim sormak istediğim birşe var; mesela dergimiz veya kitabımız birden fazla indesign dosyasında ise yani her konu ayrı kaydedilmişse onlara nasıl otomatik içindekiler hazırlayabiliyoruz?

bora arslantürk Mayıs 21, 2012, 22:59

helal olsun, anca bu kadar güzel anlatılır….

pkz Haziran 22, 2012, 14:42

teşekkür ederim videodan unuttuğum pek çok şeyi hatırladım. bi sorum olacak. wordde bana gelen bi kitabı indesign a yerleştirip dizgisini tamamladım içindekiler sayfasını hazırlamam lazım ama kitabı yazan zat-ı muhterem okadar saçma sapan paragraf stili oluşturmuş ki içindekileri bir türlü oluşturamadım tekrar stiller oluşturup tek tek uygulamam mı gerekir yoksa bu işin bi kolayı var mı?

Halid Özgür Haziran 28, 2012, 22:04

Merhaba Kadir Kaymakçı,

Book özelliği ile aynı şeyi yapabilrisin. kitaba (book) bağlı tüm belgelerden (ındesign document) içindekiler oluşturulur.

Halid Özgür Haziran 28, 2012, 22:05

Merhaba pkz,

Birçok yöntem uygulanabilir. Bul-Değiştir yapılabilir mesela, ilk aklıma gelen.

Mehmet Onurcan Kaya Ağustos 19, 2012, 05:52

Adamlardaki zenginliğe bak yerde bilgisayar buluyorlar. Şaka bir yana gerçekten kaliteli bir ders olmuş :)

ayhan gençer Eylül 12, 2012, 17:58

halil bey paragraf sitil menüsünü birtürlü bulamadım kendin corel kullanıyorum in design yeni geçtim yardımcı olursanız sevinitim

ayhan gençer Eylül 12, 2012, 18:02

birde paragraf sitilini nasıl oluşturacağız

veysel Eylül 15, 2012, 23:37

peki…. aynı dosyada iki farklı içindekiler oluşturabilir miyiz?

Pınar Çelik Eylül 18, 2012, 13:35

Süper bir anlatım, sizlere sonsuz teşekkürler… İçindekiler tablosunu denemeden önce hemen teşekkür etmeliyim diye düşündüm :) Galiba InDesign’a aşık oluyorum :)

Tahir Kasım 30, 2012, 15:35

Anlatım süper. Bir sorum olacaktı.
TOC oluşturduktan sonra başlıklara tıkladığımda ilgili bölüme gitmiyor. Neyi yanlış yapmış ola bilirim?

Bahar Aralık 15, 2012, 14:04

İçindekileri yaptım ama mesela bir satırda nokta atmadı. Neden atmamış olabilir?
Teşekkürler

Hasan ATEŞ Nisan 24, 2013, 00:01

anlatıma alt profilden kıçınızı göstererek başlandığı anda videoyu kapadım.birşeyede saçma sapan espriler katmasanız ağalar yav.

Burcu Yaşar Mayıs 5, 2013, 23:02

Merhabalar;
eğitim videolarınızı çok beğeniyorum. Bana yararının çok olduğunu söylemek istiyorum. Sormak istediğim o kadar konu var ki, şu ALES sınavımı geçip sonra sorularımı size tek tek sormak amacım :)
Yeni keşfettim sitenizi ve hemen Sık Kullanılanlar adreslerime ekledim.
Eğitimleriniz için Gönülden Tebrik ederim, sizleri hocam gibi görüyorum :)
Şİmdilik hoşçakalın, çünkü floryadayım ve kutlamalara çıkmadım eğitimlerinizi izledim :) e artık çıkma vakti :))
sevgiler

Burak Mayıs 7, 2013, 11:41

Merhaba, ilk önce tebrik ederim, standartların dışında, kaliteli bir ders olmuş, emeğinize sağlık.
Soruma gelince, ziller başlığını kitap içinden değiştirip, içindekilerden de update yapınca içindekiler sayfasında otamatik değişiyor. Fakat içindekiler sayfasında değişiklik yapınca kitap içindeki başlıkda değişme işlemi yapılabiliyor mu? Ve bu mantığın aynısı stillerde de yapılır mı? yani İçindekiler sayfasındaki başlıklarda stil oluşturulup, düzenli hale getirildikten sonra, kitap içindeki başlıklara otamatik bu düzeni atayabilir miyiz? Teşekkürler.

YASİN Mayıs 23, 2013, 15:31

Merhabalar.
Anlattığınız şekilde sayfa oluşturmayı yapıyorum güzel çalıştı, ancak içindekiler oluşturmak için kullandığım paragraf stili sayfada 1,3,2,4 şeklinde sıralarken, sayfa numaralarını istediğim gibi yapmıyor. daha açık bir şekilde, sayfam 2 sütundan oluşuyor. otomatik sayfa numarası alırken sol sütunu okuyup, sonra sağ sütuna geçiyor. benim istediğim sol sütunun en üstünü okuduktan sonra sağ sütunun üst tarafını , sonra sırası ile sol sütunun altı ve sağ sütunun alt tarafını okusun. yapılabilir mi.

talip tuncer Haziran 23, 2013, 11:41

iyiki varsınız

teşekkürler

Kürşat Haziran 24, 2013, 08:58

Merhabalar, benim indesign la ilgili bir konuda yardıma ihtiyacım var. Her yıl en az 2-3 defa hazırladıgım soru kitapcıkları giderek o kadar artıyorki artık elle bu işin üstesinden gelmek mümkün değil. Duyduğum kadarıyla indesign da “XML” importlayarak bu işi yapmak mümkünmüş ama konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşamadım bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Sedat Haziran 27, 2013, 15:54

Merhabalar, öncelikle bu bizim için çok değerli eğitim videolarınız için çok teşekkürler.. Ellerinize sağlık..

Benim sorum içindekiler bölümünde başlığın başladığı sayfa ile bu başlığı içeren bölümün bittiği sayfayı aynı andan belirtmek..

Örneğin;

Başlık 1 23 – 27
Başlık 2 31 – 35
Başlık 3 37 – 38

Bunu nasıl oluşturacağız..
Çok teşekkürler..

Mehmet Ali Başpehlivan Kasım 29, 2013, 03:34

İndesingde satır başındaki girinti değeri bulmak
First Line İndent değeri 4,96 mm olan bir değeri arama motorundan nasıl bulabilirim.
çalışmalarınızda başarılar dilerim
kolay gelsin

Remziye Mayıs 13, 2014, 11:30

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir yerde sorun yaşadım, cevaplarsanız çok sevinirim. İçindekiler sayfasını otomatik oluştururken aynı sayfada birden fazla başlık var, ama içindekiler oluştururken önce gelmesi gereken başlığı sonra veriyor. Stilleri de aynı değil. Bunu çözemedim.

Nebi Ataman Mayıs 19, 2014, 12:10

Sedat merhaba soruna cevap alamamışın ama sorunun cevabını bulabildinmi bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum :)

HÜLYA YAYLAGUL Temmuz 1, 2014, 10:18

Ağzınıza sağlık herşeyi kolaylıkla sayenizde yaptım sadece noktaları koyamadım yapıyorum bir türlü gözükmüyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum Yazın

Previous post:

Next post: